READ THE RULES: Click here

Follow us on Facebook: https://www.facebook.com/xentax/ :)

Firewatch

Need help translating games in other languages? Have your language problems solved here.
MitiSen
beginner

Firewatch

Post by MitiSen » Wed Feb 10, 2016 1:58 am

Hi i translated this game my language.Open the resources.assets but i can't find language file.

Here opened resources file;
http://www96.zippyshare.com/v/58c8PgoC/file.html

Edit:I think language files "resources_****.-2" files.How can we open .-2 files?

Image

qabRieL
veteran
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Firewatch

Post by qabRieL » Wed Feb 10, 2016 2:30 pm

Yes, it seems that "resources_****.-2" files contain texts from the game, yet I failed to see any changes when I edited them with hex editor, and used Unity Assets Explorer to import them back.
Edit: Changing the Russian parts seems to be crashing game for me.

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Wed Feb 10, 2016 5:45 pm

qabRieL wrote:Yes, it seems that "resources_****.-2" files contain texts from the game, yet I failed to see any changes when I edited them with hex editor, and used Unity Assets Explorer to import them back.
Edit: Changing the Russian parts seems to be crashing game for me.
Because there is a charecter limit on the word.And swuforce write open the .-5 files.Maybe write opened .-2 files.

qabRieL
veteran

Post by qabRieL » Wed Feb 10, 2016 6:16 pm

I paid attention to that. Probably happened because of the Russian encoding system which something I dont understand at all.
What did you mean there exactly?
Başka dosyaları açmak için program mi yazmış, oyleyse nerde gördün? :ninja:

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Wed Feb 10, 2016 6:26 pm

qabRieL wrote:I paid attention to that. Probably happened because of the Russian encoding system which something I dont understand at all.
Türk olduğumu nerden anladın bilmiyorum ama iyiki anladın :D Punch club da aynı şekilde resources.assets içinde böyle resources_***.-5 diye dil dosyası var.Yani hemen hemen benziyor dosya yapısı birbirine.Fakat bu oyunda .-5 değilde .-2 yani swuforce tools yapabilir diyorum :D

qabRieL
veteran

Post by qabRieL » Wed Feb 10, 2016 7:08 pm

MitiSen wrote:
qabRieL wrote:I paid attention to that. Probably happened because of the Russian encoding system which something I dont understand at all.
Türk olduğumu nerden anladın bilmiyorum ama iyiki anladın :D Punch club da aynı şekilde resources.assets içinde böyle resources_***.-5 diye dil dosyası var.Yani hemen hemen benziyor dosya yapısı birbirine.Fakat bu oyunda .-5 değilde .-2 yani swuforce tools yapabilir diyorum :D
Hatalar bağırıyor :D Şaka şaka, adres yolundaki gereksizlerden (:
Onda baktığım kadarıyla sadece İngilizce dili var dosyada, Firewatch'ta ise Rusça da var, o yüzden kodun biraz değişmesi gerek.
Ama dediğim gibi hex düzenleyiciyle çevirip attıktan sonra görmüyor oyunda, başka bir yol düşünmek de gerekebilir.

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Wed Feb 10, 2016 7:12 pm

Yok yok punc club'tada rusça dil seçeneği var ve o oyundada karakter limiti vardı.Kodlamada nasıl bi değişiklik olur bilmiyorum ama swuforce daha önceden bu tarz birşey yaptığı için pek zorlanacağını düşünmüyorum :D

qabRieL
veteran

Post by qabRieL » Wed Feb 10, 2016 7:17 pm

MitiSen wrote:Yok yok punc club'tada rusça dil seçeneği var ve o oyundada karakter limiti vardı.Kodlamada nasıl bi değişiklik olur bilmiyorum ama swuforce daha önceden bu tarz birşey yaptığı için pek zorlanacağını düşünmüyorum :D
Bir dosyasına baktım sadece İngilizce vardı, ayrı ayrı dosyalardadır belki. Firewatch'ta ise ikisi tek dosyada. Ya da -2 dosyaları Rusça dili için, yanındaki yazılar da çevirmenler için bırakılan cümleler. Direk motordan veyahut başka dosyadan okuyor olabilir.

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Wed Feb 10, 2016 7:22 pm

qabRieL wrote:
MitiSen wrote:Yok yok punc club'tada rusça dil seçeneği var ve o oyundada karakter limiti vardı.Kodlamada nasıl bi değişiklik olur bilmiyorum ama swuforce daha önceden bu tarz birşey yaptığı için pek zorlanacağını düşünmüyorum :D
Bir dosyasına baktım sadece İngilizce vardı, ayrı ayrı dosyalardadır belki. Firewatch'ta ise ikisi tek dosyada. Ya da -2 dosyaları Rusça dili için, yanındaki yazılar da çevirmenler için bırakılan cümleler. Direk motordan veyahut başka dosyadan okuyor olabilir.
Punc club içinde şöyle mesela resources_0003.-5 rusça ise atıyorum gene resources_0004.-5 ise ingilizce dil dosyası şeklinde.Bu oyundada o şekilde anladığım kadarıyla.Birde o attığım dosyanın içinde indirdiysen localization.txt diye bir dosya var sanırım onun içinde dil dosyalarının nasıl açılacağını anlatmış tam anlamadım ben ama NGUI diye birşey geçiyor.Sanırım unity ile alakalı birşey ben pek anlamadım.Zenhax'tada konu açtım swuforce görür birşeyler yapar belki beklemedeyim şuan

Ogoshi
n00b

Post by Ogoshi » Thu Feb 11, 2016 12:03 am

English guys please, anyone can find these texts or any method for translate this game?
Image

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Thu Feb 11, 2016 12:10 am

Ogoshi wrote:English guys please, anyone can find these texts or any method for translate this game?
Sorry man.My english some bad and i see turkish somebody i can't hold mysefl and i write turkish.Anyway i think language files resources_***.-2 files.And character limit on word.So we need a tool translate this game.Swuforce write punch club tool open the .-5 files.Maybe he can write new tools open the -.2 files we waiting for swuforce write a tools

Ogoshi
n00b

Post by Ogoshi » Thu Feb 11, 2016 12:42 am

MitiSen wrote:
Ogoshi wrote:English guys please, anyone can find these texts or any method for translate this game?
Sorry man.My english some bad and i see turkish somebody i can't hold mysefl and i write turkish.Anyway i think language files resources_***.-2 files.And character limit on word.So we need a tool translate this game.Swuforce write punch club tool open the .-5 files.Maybe he can write new tools open the -.2 files we waiting for swuforce write a tools

HAHA Ok man! So, let's w8. :D
Image

MitiSen
beginner

Post by MitiSen » Fri Feb 12, 2016 2:09 pm

Tools made by swuforce.Thx a lot swuforce...

http://www88.zippyshare.com/v/I6suvNyM/file.html

Ogoshi
n00b

Post by Ogoshi » Sat Feb 13, 2016 2:44 am

MitiSen wrote:Tools made by swuforce.Thx a lot swuforce...

http://www88.zippyshare.com/v/I6suvNyM/file.html
WOW Nice! How can i use that tool?
Image

Fixx1983
ultra-n00b

Post by Fixx1983 » Sat Feb 13, 2016 4:21 pm

I've extracted the resources.assets, then i've used export exe, and edited a couple of strings. But import doesn't work, it says "Subscript used on non-accessible variable." .

Post Reply